Najczęściej wlew przeprowadza się przez żyłę, ale można wykorzystać w poszczególnych wypadkach również podanie podskórne lub odbytnicze.

Kroplówka jest typem zabiegu medycznego, polegającego na podaniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew przeprowadza się przez żyłę, ale można użyć w niektórych wypadkach także podanie podskórne czy odbytnicze. Kroplówka wymaga oczywiście właściwych akcesoriów, a także zapewnienia zasad powiązanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeśli jest ona stosowana przez osobę, która posiada w tym obszarze umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg wykonywany jest zwłaszcza w szpitalach lub innych placówek, ale w przypadku poszczególnych pacjentów (np. potrzebujących permanentnego leczenia) może się to odbyć i w domu.
W jakim czasie zazwyczaj stosowana jest kroplówka? Wlewy podawane stale tyczą się osób z dolegliwościami przewlekłymi, którzy potrzebują nieustannego przyjmowania leków. Zabiegowi poddawani są pacjenci z nowotworami, zaburzeniami odżywiania (np. anoreksja) lub ci, u jakich żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Dodatkowo kroplówka podawana jest w okresie okołooperacyjnym, w przypadku odwodnienia organizmu, ciężkiego ataku bólu, podwyższonej temperatury ciała, torsji lub biegunek. W chwili, kiedy konieczne jest przekazanie choremu płynów krwiozastępczych, poszczególnych rodzajów antybiotyków lub immunoglobuliny, pełen zabieg wykonywany potrafi być tylko w okolicznościach szpitalnych – monitoruje go wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jakiego typu kroplówka może zostać podana w mieszkaniu chorego? Zazwyczaj w grę wchodzą jedynie środki zawierające elektrolity, substancje odżywcze i nawadniające. Substancje tego typu posiadają cząstki magnezu, sodu, wapnia, potasu, soli. Kroplówka, która jest tą z częściej podawanych, zawiera roztwór glukozy. Dzięki niemu organizm pacjenta zostaje odżywiony i może przez pewny czas właściwie funkcjonować. W wypadku, gdy chory nie ma możliwości normalnego podawania pokarmów, otrzymuje również wlewy witaminowe. Zdarza się też, że tego rodzaju kroplówka stosowana jest w przypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi zostać podana w odpowiedni sposób, przy utrzymaniu podstawowych reguł. Niezbędny jest do tego wenflon umieszczony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne przeprowadzanie wlewów. Otoczenie to trzeba jednak ochronić, by nie doszło do stanów zapalnych, infekcji, uszkodzeń mechanicznych lub wycieku płynów. Gdy kroplówka przekazywana jest w domu przez bliskie osoby, muszą one być wyuczone w obszarze podstawowych zasad przeprowadzania tejże czynności. Również trzeba pamiętać, by stosować jedynie tych lekarstw, które wychodzą z apteki albo szpitala. Dożylne wlewanie czegoś, co nie jest wypuszczone do legalnej sprzedaży oraz obrotu, może wywołać tragiczne dla zdrowia pacjenta skutki. Bardzo ważne jest także to, żeby w momencie, w którym stosowana jest kroplówka, ciągle być przy pacjencie, obserwować go i kontrolować jego stan.

Autor: kroplówki Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *